70-lecie szkoły w Baczynie

ARCHIWUM » Archiwum Aktualności » Archiwum Aktualności z 2015 r. » 70-lecie szkoły w Baczynie

70 lat szkoły w Baczynie 1945-2015

Galeria...

"Siedemdziesiąta rocznica szkoły w Baczynie, to nie tylko okazja do spojrzenia w przeszłość, to przede wszystkim okazja do zbudowania pomostu między tym co było, jest i będzie, Pochylając się nad kronikami, ożywiamy wspomnienia, często bardzo osobiste, jednak pamiętajmy, że historia szkoły tworzy się każdego dnia."
Są to słowa grona pedagogicznego ujęte w opracowanej monografii  "70 lat szkoły w Baczynie" skierowane  do absolwentów tej szkoły, zaproszonych gości , władz samorządowych i oświatowych, rodziców, uczniów, sympatyków i przyjaciół szkoły.
W piątek  25 września 2015, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Baczynie celebrowaną przez księdza proboszcza Jarosława Zagozdę w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły i "...za tych co odeszli, ...za tych co tworzyli przeszłość , ...za tych którzy tworzą terażniejszość". W trakcie Mszy Św. został poświęcony sztandar szkoły ufundowany przez firmę I.M.C. z Gorzowa Wlkp.
Przemarsz z kościoła  do szkoły uświetniła Orkiestra Dęta z Gorzowa Wlkp. której towarzyszyły poczty sztandarowe naszej szkoły i  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Lubiszyn, pięknie wystrojone uczennice jako mażoretki, chłopcy w strojach ludowych, uczniowie i wszyscy zebrani. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły. Po wprowadzeniu zaproszonych pocztów sztandarowych odśpiewano hymn państwowy  a następnie  poczet Rady Rodziców uroczyście przekazał sztandar dla pocztu sztandarowego uczniów, którzy złożyli ślubowanie.
Kolejnym etapem uroczystości było wystąpienie dyrektor szkoły Pani Jolanty Gintowt i powitanie zaproszonych gości a wśród nich: wicestarostę  gorzowskiego Marcina  Cyganiaka, wójta Gminy Lubiszyn Artura Terleckiego, Lubuską Kurator Oświaty Bognę Ferensztajn, kierownika  referatu sportu Urzędu Miasta Tomasza Kucharskiego, przewodniczącego  zarządu Gorzowskiego Związku Niepełnosprawnych "Start" Jerzego  Jankowskiego, księdza proboszcza Jarosława Zagozdę, sołtysów wsi Baczyny i Marwic, radnych naszej miejscowości, dyrektorów szkół Gminy Lubiszyn, wszystkich emerytowanych nauczycieli i byłych absolwentów, poczty sztandarowe szkoły w Lubiszynie, Lubnie i Ściechowa oraz poczet sztandarowy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Lubiszyn. Następnie głos zabrali goście, byli absolwenci i sympatycy szkoły. W swoich wystąpieniach przekazali  wdzięczność  i podziękowanie- bo to właśnie  szkoła na przełomie tych lat była świadkiem i uczestnikiem wielu przemian społecznych, gospodarczych i kolejnych reform oświaty. Reasumując 70 lat w życiu człowieka to niekiedy całe życie, 70 lat w życiu szkoły to początek młodości  wielu pokoleń.
Z okazji jubileuszu  zorganizowano wystawę pamiątkową zdjęć absolwentów oraz prace plastyczne uczniów a przy tablicy pamiątkowej Polskich Olimpijczyków wystawiono kroniki, pamiątki i księgę pamiątkową gdzie można było zostawić swój wpis.
Część oficjalną uświetnili uczniowie i absolwenci w programie artystycznym związanym tematycznie z  historią szkoły na przestrzeni  70 lat.

Mówisz, szkoła.
Myślisz szkoła.
To wspomnienia, które wołasz.
Głowa wiedzą wypełniona
przez tyle lat.
Owocuje wciąż od nowa.

Szkoło, wiedzy oceanie!
Wieczna mądrość z ciebie płynie.
Choć już lat minęło wiele,
Twoja moc nigdy nie zginie.

/materiał przygotowała pani Elżbieta Zaręba/