Kazania i rozważania

Gdzie jest moja parafia?

10 wrz 08, 16:56 Źródło: Przewodnik Katolicki

Trzymają się za ręce, są uśmiechnięci i radośni: "My w sprawie ślubu. Chcemy ślubować w tym kościele, bo bardzo nam się podoba".
    Którego kapłana nie ucieszy taka decyzja? "Proszę Państwa, bardzo się cieszę z Waszej decyzji, ale zdaje się, że nie jesteście z naszej parafii. W takiej sytuacji potrzebna jest zgoda księdza proboszcza narzeczonego lub narzeczonej". Narzeczona, wyraźnie zakłopotana, mówi, że jej blok chyba należy do kolegiaty, ale ona chodzi do kościoła na Brzezinki, "bo tam jej najbardziej się podoba". Narzeczony nie traci jednak rezonu. Mówi odważnie: "Przecież to XXI wiek, jesteśmy w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen i chyba granic nie ma w Kościele. Czy w każdym kościele jest inny Pan Bóg?" - pyta wyzywająco.

Bogacz i Łazarz - Przedziwne odwrócenie ról

Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie.

Bogacz miał stały zwyczaj:

Ubierania się w najbardziej luksusową odzież, a jego życie jest nieustanną biesiadą.

Zabawa, i to olśniewająca, „bijąca w oczy” swą wystawnością, jest jego stylem życia.

Purpura to drogocenna tkanina barwiona na kolor fioletowy, błękitny lub czerwony substancją pozyskiwaną z rzadkiego gatunku małży morskich. Purpurowa szata wierzchnia była atrybutem monarchów i osób wyjątkowo zamożnych.