Wspomnienie uroczystości pod pomnikiem w Marwicach z 17 maja 2015 r.

ARCHIWUM » Archiwum Aktualności » Archiwum Aktualności z 2015 r. » Wspomnienie uroczystości pod pomnikiem w Marwicach z 17 maja 2015 r.

Uroczystości w kościele pw. Narodzenia NMP w Marwicach
17 maja 2015 r.


          Jak co roku Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, Koło w Marwicach  w dniu 17.05.2015 r. uczciło pamięć Polaków, ofiar ludobójstwa popełnionego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Była to w 72 rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Była to również 12 rocznica odsłonięcia Marwickiego Pomnika - symbolu pamięci zarówno po naszych Rodakach z parafii Kąty, pow. Krzemieniec jak i po wszystkich pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich. Msza Św. w intencji pomordowanych Polaków odprawiona została w kościele pw.  Narodzenia NMP w Marwicach przez Księdza Proboszcza Jarosława Zagozdę i Księdza Kanonika Wacława Pławskiego. Mszy Św. towarzyszył oryginalny krzyż z kościoła w Kątach na Wołyniu, uratowany przez Jana Jasińskiego w przeddzień napadu band upowskich w dniu 3 maja 1943 roku.
          W uroczystościach obecni byli zaproszeni goście honorowi:
- Pan Artur Terlecki - Wójt Gminy Lubiszyn,
- Pani Jolanta Gintowt - Dyrektor Zespołu Szkół w Baczynie,
- Pan Ryszard Herman - sołtys Marwic,
- Pani Józefa Kłodzińska z Marwic - naoczny świadek napaści banderowców na wieś Kąty na Wołyniu,
- Pani Józefa Haliczanowska z Wysoki - żyjący świadek pacyfikacji kolonii Ludwikówka na Wołyniu,
- Pani Bogumiła Światłowska z Wysoki - Przewodnicząca  Komitetu Społecznego budowy Tablicy Pamiątkowej w hołdzie pomordowanym Polakom z kolonii Ludwikówka na  Wołyniu,
- Pan Henryk Szulżycki - Prezes Okręgu Lubuskiego Światowego Związku Żołnierzy AK w Gorzowie Wlkp.,
- Pan Zbigniew Juzwa - Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział w Gorzowie Wlkp.,
- Pan Bronisław  Szpakowskiego - Członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Gorzowie Wlkp.,
- Pan Jerzy Klincewicz - członek Rady Głównej Komitetu Obrony Polskiej Ziemi „Placówka” w Gorzowie Wlkp.,                       
- Pan Zdzisław Kostrzewa - Przewodniczący Koła Przyjaciół Radia Maryja przy Kościele pw. Św. Stanisława i Św. Antoniego w Gorzowie Wlkp.,
- Pan Henryk Bańkowski - Przewodniczący Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej Wojska Polskiego przy Kole Związku Kombatantów w Lubiszynie.

          Obecne były poczty  Poczty Sztandarowe:
- Poczet Okregu Lubuskiego Światowego Związku Żołnierzy AK w Gorzowie Wlkp.,
- Poczet Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Koło w  Lubiszynie wraz z Grupą Rekonstrukcyjno-Historyczną Wojska Polskiego,  
- Poczet Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział  w Gorzowie  Wlkp.

          Po zakończeniu Mszy Św. w kościele – młodzież z Zespołu Szkół w Baczynie przedstawiła montaż słowno muzyczny poświęcony poecie i żołnierzowi Wołynia- Zygmuntowi Rumlowi.
          Zygmunt Jan Rumel (22.02.1915 r. - 11.07.1943 r.) - pseudonim Mały, Krzysztof Poręba - żołnierz i poeta nazywany „Baczyńskim Kresów”. Polski dowódca wojskowy; komendant V, III Okręgu Wołyń BCh, oficer Armii Krajowej. Pozostawał pod wpływem poetów „Skamandra” a także tradycji romantycznych, przede wszystkim Juliusza Słowackiego. Z tej tradycji wywodzi się zainteresowanie poety motywami ukraińskimi i staropolskimi. Charakterystyczną cechą tej twórczości jest też obecność tematyki patriotycznej. Zginął zamordowany podstępnie przez nacjonalistów ukraińskich z organizacji UPA.
          Jego postać oraz jego wiersze w czasach powojennych były i są w dalszym ciągu mało znane ogółowi Polaków. Wybór jego wierszy dokonany przez Annę Kamieńską ukazał się dopiero w roku 1975. Oto fragment jego wiersza zatytułowany „Ojczyzno słów Błękitnych”.

„Ojczyzno słów błękitnych... „

Ojczyzno słów błękitnych - pamięci dolino -
Rumiana korą brzezin runego podgórza -
Łabędzie srebrne myśli co czasem płyną,
Łupkami zwitków wspomnień - opowieść wynurzą...
Spływa zapach czeremchy rosnącej za murem,
Lat młodych niespokojnych beztroskich, wesołych
I ganeczkiem drewnianym przypiętym pod górą -
Postacie oczom znane ku źrenicy woła...
Spływa luna świetlista świdrująca strychy -
Róż sennego zapachu szukając rozarium -
Kolumny białej sali rozjaśnia przepychem
I kościołem poklęka przed wyrzeźbioną Marią,
Którą pieśni zabrano by bzami okwitła
I rzeźbiła się życiem trwającym na nowo!
Spływa hejnał z nad wieży i dzień gra modlitwą -
Rozkruszając o góry słońca purpurowość!
A miasto rozłamane jak owoc jesienią,
Każe karty wypełniać pobłąkanym cieniom...

          Druga część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Marwickim - symbolu pamięci i męczeństwa Kresów Południowo-Wschodnich.
Wygłoszone zostały dwa okolicznościowe referaty - pierwszy przez Wójta Gminy Lubiszyn - Pana Artura Terleckiego, który mówił o utrwalaniu pamięci o pomordowanych Polakach na Kresach II Rzczeczypospolitej.
          Drugi referat SUOZUN Koło w Marwicach sporządzony został na podstawie artykułu Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt. ”Parlament w Kijowie wykopał kolejny rów między Ukraińcami i Polakami”.

Oto treść tego  referatu –

„9 kwietnia tego roku, w chwilę po zejściu prezydenta Polski z mównicy parlamentu ukraińskiego, deputowani wspierający rząd Arsenija Jaceniuka na wniosek Jurija Szuchewycza (syna kata Wołynia, Romana Szuchewycza) przyjęli uchwałę gloryfikującą organizacje odpowiedzialne za ludobójstwo dokonane na Polakach i Żydach oraz innych narodach. Jest to uderzenie nie tylko w rodziny pomordowanych, ale i w podwaliny tzw. polskiej polityki wschodniej. Rząd polski w tej kwestii niestety milczy. Milczenie i brak potępienia tej uchwały oznacza jej akceptację. Na mocy tej uchwały za formacje walczące o niepodległość Ukrainy uznano m.in. OUN-UPA tj, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Formacje te w swych założeniach były zawsze antypolskie, antysemickie i równocześnie proniemieckie. Trzeba tutaj przypomnieć, że pierwsza z tych formacji dokonała w okresie międzywojennym wielu akcji terrorystycznych, uderzających w struktury  Drugiej Rzeczypospolitej. Jej członkowie i spadkobiercy mają na rękach krew polskich patriotów m.in. ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego i posła Tadeusza Hołówki, a także dyrektora gimnazjum ukraińskiego we Lwowie, Iwana Babija i wielu innych Ukraińców, którzy chcieli zgody z Polakami. Mają oni także na rękach krew wielu tysięcy Żydów, których od lipca 1941 r. w czasie masowych pogromów mordowano na ulicach Lwowa i innych miast kresowych. Druga z tych organizacji t,j, UPA – założona  w dniu 14 października 1942 r. przeprowadziła planowe i systematyczne ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz na terenach obecnej Lubelszczyzny i Podkarpacia, w czasie którego w latach 1943-1947 zamordowano w barbarzyński sposób ponad 150 tysięcy Polaków, głównie mieszkańców bezbronnych wsi i małych miasteczek. Banderowcy z UPA i innych formacji ukraińskich mordowali także Żydów, biorąc czynny udział w Holokauście, oraz  Czechów, Ormian , Słowaków, Cyganów i tych Ukraińców, którzy nie popierali opętańczej ideologii Stepana Bandery i Romana Szuchewycza oraz którzy ratowali Polaków i Żydów. Ta skandaliczna uchwała parlamentu ukraińskiego została przyjęta większością głosów. Należy podkreślić postawę niektórych publicystów polskich, którzy starali się jednym głosem przekonać, że w parlamencie ukraińskim nie ma żadnych banderowców i ich sympatyków, a tu aż 271 głosów za przyjęciem uchwały. Uwaga - uchwała ta zawiera też akapit, który może być groźny dla każdego polskiego obywatela, który będzie się domagać prawdy o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA.

          Przewiduje on bowiem odpowiedzialność karną dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okażą „lekceważący stosunek” do formacji uznanych za walczące o niepodległość Ukrainy.
          Oznacza to, że np. członkowie rodzin pomordowanych, które udadzą się na miejsca kaźni na obecnej Ukrainie zachodniej, mogą być aresztowani i skazani tylko za to, że wypowiadali się na temat ludobójstwa i jego sprawców. Co na to wszystko polskie władze? Kto stanie w naszej obronie, w obronie wszystkich Polaków a szczególnie tych, którzy jak my, czczą pamięć i modlą się za naszych braci i siostry pomordowanych przez formacje OUN-UPA na Południowych Kresach II Rzeczypospolitej.?”

           Po wygłoszonych referatach Ksiądz Proboszcz poprowadził modlitwę za pomordowanych Polaków przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN – UPA.
Następnie odbyło się składanie wieńcy i wiązanek przed Marwickim Pomnikiem.
          W końcowej części Przewodniczący Koła podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy i wsparcia corocznych uroczystości w Marwicach. Podziękowania złożone zostały Pani Annie Wiśniewskiej - Polonistce, Panu Marcinowi Trojeckiemu - nauczycielowi historii i młodzieży Szkoły w Baczynie za przygotowanie wzruszającej prezentacji o Zygmuncie Rumlu.
          Na szczególne podziękowania zasługują wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka w Marwicach prowadzonego przez Państwo Barbarę i Andrzeja Borowczaków.
          Na słowa uznania zasługują Państwo Halina i Stefan Michalscy za przygotowanie salki i poczęstunku dla uczestników uroczystości. Dziękujemy Panu Andrzejowi Byczkowskiemu za sponsorowanie nagłośnienia.
          Należy wymienić corocznych wiernych ofiarodawców - Państwo Krystynę i Jana Winiarzy. Za uświetnienie ceremonii i patriotyczną postawę dziękujemy serdecznie Panu Henrykowi Bańkowskiemu – Przewodniczącemu Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej z Lubiszyna.

          Po odśpiewaniu „Roty”  uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na poczęstunek do Salki w Plebanii przy Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Baczynie.
Podczas poczęstunku uczestnicy zaintonowali pieśni patriotyczne – „My Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”. „Płynie Wisła płynie”, „Hej, hej Ułani”, „Wojenko,Wojenko”.

          Koło SUOZUN w Marwicach pragnie podziękować wszystkim przybyłym na Mszę Świętą w dniu 17 maja 2015r., szczególnie tym, którzy swoją ofiarą przyczynili się do powstania Marwickiego Pomnika jak i tym którzy uczestniczą wiernie w corocznych uroczystościach i składają ofiarę na wiązankę kwiatów pod pomnik. 

Serdeczne Bóg Zapłać.


 Redakcja artykułu  - Ryszard Laudański - Przewodniczący Koła SUOZUN w Marwicach.

Niedzielne Msze Święte
Baczyna
kościół parafialny
8:00
11:00

Marwice
kościół pw. Narodzenia
Najświętszej Maryi Panny
9:30

Racław
kościół pw. Matki Bożej
Szkaplerznej
12:30