Uroczystości w Marwicach 8 maja 2016

ARCHIWUM » Archiwum Aktualności » Archiwum Aktualności z 2016r. » Uroczystości w Marwicach 8 maja 2016

Fotoreportaż z uroczystności w Marwicach

W dniu 8 maja w kościele NMP w Marwicach
została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych
Naszych Braci i Siostry przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN-UPA.

Jest to również 13 rocznica odsłonięcia Marwickiego Pomnika ku czci pomordowanych Polaków.  W dniach 8-9 maja na zaproszenie Koła SUOZUN w Marwicach udział w uroczystościach wzięła dr Lucyna Kulińska - adiunkt Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, doktor nauk z zakresu politologii i najnowszej historii Polski. Dr Lucyna Kulińska to wielce zasłużony polski historyk specjalizujący się w tematyce mordów dokonanych przez nacjonalistów w latach 1939-1945.
        Msza św. w marwickim kościele pw. Narodzenia NMP odbyła się 8 maja 2016 r. celebrowana przez naszego księdza proboszcza Jarosława Zagozdę wraz z księdzem kanonikiem Wacławem Pławskim. Jak co roku we mszy udział wzięli weterani , stowarzyszenia kresowe z pocztami sztandarowymi grupa rekonstrukcyjno-historyczna Wojska Polskiego z Lubiszyna oraz poczty sztandarowe ze szkoły w Baczynie i Lubnie. Po Mszy Św. młodzież z Zespołu Szkół w Baczynie w montażu słowno-muzycznym przybliżyła dorobek twórczy dr Lucyny Kulińskiej. Po montażu również w kościele wystąpił Zespół Śpiewaczy "Tarnowianki" z wiązanką pieśni patriotycznych. Następnie przed Pomnikiem Marwickim dr Lucyna Kulińska wygłosiła okolicznościowy referat. Uroczystość zakończono wspólną modlitwą przed pomnikiem i poczęstunkiem na sali wiejskiej w Baczynie.